sobota, 2 stycznia 2016

"Mogliby w końcu kogoś zabić..." - zbiór opowiadań kryminalnych

"Mogliby w końcu kogoś zabić" jest zbiorem dziesięciu opowiadań. Autorzy przedstawiają w niej indywidualne podejście do gatunku, jakim jest kryminał.

Jacek Skowroński w opowiadaniu zatytułowanym "Kosztowny błąd" niezwykle miło mnie zaskoczył. Opowieść wydaje się z pozoru prosta i łatwa, a fabuła do przewidzenia. Nic bardziej mylnego! Autor wodzi za nos czytelnika do samego końca. Znajdziemy tu niespodziewane zwroty akcji, uczucie grozy, a wszystko to napisane w przystępny sposób i z poczuciem humoru.

Czytając opowiadanie Piotra Szmandta pt. "Cztery ściany Agnieszki" pierwsze, co się kojarzy czytelnikowi to "Dzień Świra" z Markiem Kondratem w roli głównej. Tytułowa bohaterka jest obsesyjną pedantką. Wszystko musi mieć swoją kolejność, wszystko musi być na swoim miejscu, nawet zapach w mieszkaniu musi być odpowiedni. To opowieść o kobiecie ogarniętej panicznym strachem, a nawet paranoją. Rzuciłam się na fotel i zaczęłam szlochać. Coraz gorzej... Jest coraz bardziej śmiały. I już nie kryje się z chęcią doprowadzenia mnie do obłędu. Kto, zakłóca spokój i prześladuje Agnieszkę? Tego dowiecie się po lekturze tego opowiadania.

Różnica w podejściu autorów do tego samego tematu polega na tym, że czytając niektóre z opowiadań, da się przewidzieć, co się dalej wydarzy i do czego to zmierza. Czasem po prostu możemy czuć się rozczarowani. Przechodząc do kolejnych tytułów napotkamy różnorodną tematykę: miłość, nienawiść, intrygę. Czy aby na pewno są one przyczyną zbrodni? Napotkamy również problemy natury społecznej, obyczajowej, psychologicznej. Poznamy m. in. świat maltretowanego dziecka w opowiadaniu "Kraina czarów Alicji Nowak" autorstwa Ewy Ostrowskiej.

Znajdziemy tu opowiadania takich autorów jak: Adrianna Ewa Stawska, Piotr Rowicki, Katarzyna Gacek, Agnieszka Szczepańska, Jacek Skowroński, Katarzyna Rogińska, Piotr Schmandt, Ewa Ostrowska, Artur Górski, Łukasz Śmigieł.

Książka warta jest polecenia. Czyta się ją niezwykle przyjemnie. Daje możliwość poznania różnych stylów pisarskich. Z pewnością każdy miłośnik kryminałów znajdzie coś dla siebie.
Autor: praca zbiorowa
Tytuł: "Mogliby w końcu kogoś zabić..."
Ilość stron: 320
Oprawa: miękka

6 komentarzy:

 1. Posiadam ten zbiór, ale do opowiadań zabieram się jak pies do jeża, więc pewnie książka jeszcze trochę poczeka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kryminały czytam rzadko a do tego zbiory opowiadań to nie do końca moja droga, ale kto wie, może się kiedyś skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawy zbór i sięgniemy po niego z pewnością :)

  Pozdrawiamy i zapraszamy do nas:
  rodzinne-czytanie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. uwielbiam kryminały, muszę się w nią zaopatrzyć :)
  pozdrawiam
  http://ifeelonlyapathy.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. haha, tytuł mnie rozwalił :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Kiedyś czytałam. Całkiem przyjemna antologia :)

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)