sobota, 13 sierpnia 2016

"Spacerem po Londynie" - przewodnik National Geographic

"Spacerem po Londynie" to przewodnik Sary Calian po stolicy Anglii.

W Londynie byłam wiele lat temu na 3-tygodniowym kursie językowym. W tym czasie nie tylko podszkoliłam swoje umiejętności lingwistyczne, lecz także zwiedziłam miasto. Pamiętam, że schudłam wtedy 6 kg, ponieważ smakowały mi jedynie śniadania - tosty z dżemem i czekolada na gorąco. Z obiadokolacjami było już gorzej, ponieważ angielska kuchnia jest dość specyficzna. Niemniej jednak miło wspominam ten czas i chętnie bym wróciła do Londynu. Jest jeszcze wiele ciekawych miejsc, których nie odkryłam. Uświadomiłam to sobie podczas czytania spacerownika Sary Calian.

"Spacerem po Londynie" to przewodnik Sary Calian po stolicy Anglii. Publikacja składa się z 3 części - Lotem błyskawicy, Części Londynu oraz Wskazówki dla podróżnych. Każda z omawianych części miasta zawiera: Opis trasy, Wizytówkę, Tylko w Londynie i Rekomendacje.

Koncepcja przewodnika jest prosta: każda trasa, czy to taka, którą można w całości pokonać pieszo, czy też wymagająca skorzystania z publicznych środków transportu, została naniesiona na plan miasta i opracowana z uwzględnieniem godziny otwarcia poszczególnych obiektów oraz pory dnia, gdy są mniej zatłoczone. Często przechadzki kończą się w pobliżu restauracji lub tętniących życiem nocnych klubów.

Fot. Wiki

Autorka przedstawiła w swoim przewodniku największe atrakcje miasta, porady bywalca, symbole miasta i niespodzianki, zamieściła mapy z trasami spacerów jednodniowych lub weekendowych - także dla rodziców z dziećmi oraz informacje, gdzie warto zjeść w danej części Londynu. Na końcu znajduje się indeks miejsc, który ułatwia szukanie.

Przewodnik opisuje następujące części Londynu - City, najstarszą dzielnicę; Westminster, z pałacem westminsterskim i pałacem Buckingham; South Bank z London Eye czy Teatrem Globe; Trafalgar Square i Soho z West Endem, na którym mieści się wiele teatrów; od Covent Garden po Lugdate Hill, z plątaniną ulic i zaułków z bogatą historią; Bloomsbury, ze skarbnicami wiedzy British Museum i British Library; Kensington i Kensington Południowy z neogotyckimi gmachami muzeów, parkami i ogrodami oraz bielonymi wiktoriańskimi rezydencjami; Chelsea, Belgravia, Kinghtsbridge, dzielnice skupiające najzamożniejszych mieszkańców oraz Londyn Wschodni, z dawną fortecą Tower of London.

Fot. Wiki

Londyn, założony w 50 r. n.e., jest miastem pełnym tradycji oraz jednym z najbogatszych i najdynamiczniejszych na świecie centrów kulturalnych. Stolica Anglii jest w stanie oszołomić nawet najbardziej doświadczonych turystów, którzy zwiedzili już wiele miejsc na świecie. Co roku odwiedza ją 27 mln ludzi.

Za sprawą przewodnika odkryłam wiele interesujących miejsc, do których nie dotarłam oraz poznałam historię miejsc, które już widziałam. Nowe dla mnie obiekty to m.in.: Teatr Szekspirowski The Globe oraz Donżon. Z kolei miejsca, które już widziałam to m.in.: pałac Buckingham, pałac westminsterski z Big Benem, Muzeum Wojny oraz Harrodsa.

Pałac Buckingham to rezydencja królewska, którą można zwiedzać w sierpniu i we wrześniu. Niestety podczas mojego pobytu nie udało mi się wejść do środka. I wiele straciłam, bowiem na zwiedzających czeka 19 oficjalnych komnat, które zdobią dzieła Starych Mistrzów, meble i porcelana. Zobaczyłam jedynie pałac od zewnątrz oraz zmianę warty.

Fot. Wiki

Muzeum Wojny zrobiło na mnie spore wrażenie. Można było zobaczyć, jak wyglądały wnętrza domów w tamtym okresie, a nawet powąchać różne gazy. W kolekcji znalazły się także rakiety, czołgi, samoloty myśliwskie.

Byłam także w Harrodsie, słynnym domu towarowym założonym w 1849 roku. Jest tam mydło i powidło. Sklep oferuje perfumy, luksusową żywność, elektronikę, biżuterię, meble, wyroby papiernicze, podarunki, artykuły gospodarstwa domowego, sprzęt sportowy, instrumenty, a nawet króliki, myszoskoczki i szczenięta.

Chciałabym pójść do Teatru Szekspira The Globe, który został zniszczony w 1644 roku. Odbudowano go 350 lat później. Teatr, z otwartą sceną i widownią, powstał nieopodal pierwotnego miejsca.

Fot. Wiki

Publikacja "Spacerem po Londynie" bardzo przypadła mi do gustu, podobnie jak krakowski i paryski przewodnik z tej serii. Kieszonkowy rozmiar przewodnika sprawia, że można go zabrać ze sobą wszędzie. Dzięki niemu odkryłam ciekawe miejsca, które chciałabym zobaczyć. Dużym walorem są kolorowe zdjęcia obiektów, które zachęcają do zwiedzania. Polecam ten przewodnik miłośnikom Londynu i turystom.

Autor: Sara Calian
Tytuł: "Spacerem po Londynie"
Ilość stron: 192
Oprawa: miękka
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC czytania (wariant 2 - autor na C)
Gra w kolory II (niebieski)
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Wielka Brytania)
4 komentarze:

  1. Raczej nie planuje wyjazdu do Londynu, ale mogę polecić ten przewodnik mojej znajomej, która wybiera się za granicę do pracy. .

    OdpowiedzUsuń
  2. Londyn pozostaje dla mnie na razie nieodkryty, ale mam zamiar to zmienić. :)

    OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)