piątek, 21 kwietnia 2017

"Słowo i sens" - niezwykłe rozmowy z ludźmi pióra

"Słowo i sens" to zbiór ośmiu wywiadów z ludźmi pióra - pisarzami, poetami, scenarzystami, które przeprowadziła Janina Koźbiel.

Słowa mogą być puste, gdy nic nie wnoszą do rozmowy, są zbiorem oklepanych frazesów. Słowa mogą być rzucane na wiatr, czyli nic nie znaczą, gdyż nie idą w parze z czynem. Mogą być też wzniosłe słowa, które mają za zdanie przekazać przyświecającą nam ideę. Dlatego tak ważny jest sens wypowiadanych słów, które mogą być ostre jak brzytwa, czyli nas ranić lub mogą być lekkie i przyjemne, czyli dodawać nam otuchy. I właśnie słowa i ich sens są przedmiotem książki Janiny Koźbiel.

"Słowo i sens" to zbiór ośmiu wywiadów z pisarzami, poetami, scenarzystami, które przeprowadziła Janina Koźbiel. W gronie rozmówców znaleźli się: Justyna Bargielska, Joanna Bartoń, Marek Bieńczyk, Julia Hartwig, Hanna Krall, Andrzej Stasiuk, Olga Tokarczuk, Piotr Tomszuk.

Jak wspomina Janina Koźbiel: Klucz wyboru rozmówcy jest zawsze ten sam - moje zainteresowanie twórczością, nie biografią, nie wystąpieniami publicystycznymi. To musi być twórczość, którą odbieram jako samoswoją, nienaśladującą nikogo, bo przekonałam się, że to kryterium daje gwarancję interesującej rozmowy.

Autorka książki za sprawą trafnych pytań sprawia, że możemy lepiej poznać twórców, ich dzieła, wartości i poglądy na różne tematy - odwieczne i aktualne oraz intymne i publiczne. Wywiady najlepiej czytać po kolei i w całości, ponieważ ze sobą korespondują. Pytania są ciekawe, choć dość rozbudowane.

Najbardziej zainteresował mnie wywiad "Tabu nasze i wasze" z Joanną Bartoń, którą poznałam dzięki powieści "Do niewidzenia, do niejutra". Janina Koźbiel rozmawiała z nią o istnieniu tematów tabu, o zainteresowaniu ludźmi czy o najważniejszej ze sztuk.

Nie mogłam przejść obojętnie wobec rozmowy "Historie splecione przez życie" z Hanną Krall, mistrzynią reportażu. W wywiadzie opowiada o swoim upodobaniu do sytuacji hipotetycznych, sensie życia oraz sposobów na to, jak można go odzyskać.

Zainteresował mnie także wywiad "Jestem" z Julią Hartwig, poetką i eseistką. Rozmowa toczyła się m.in. na temat odpowiedzialności za swoje pisanie, o stosunku do życia i poezji, która nie może zastąpić religii, a także o jej stosunku do Lecha Wałęsy.

Najbardziej skryty był dla mnie Andrzej Stasiuk w wywiadzie "O podróżowaniu, mizantropii, Bogu i brzydkich słowach". Pisarz unika niektórych odpowiedzi, nie mówi wszystkiego wprost. Na pytanie, jakie książki ceni, odpowiada: Te, które są w głowie. Książka napisana już nic nie jest warta. Historia jest warta, kiedy chce się ją stworzyć, a kiedy się ją już zrobi... Rozmowa dotyczy także innych tematów - m.in. wsi, zwierząt i ich symboliki oraz opowiadań Stasiuka. Zdarza także, dlaczego nie czyta swoich książek po ukazaniu się w druku.

"Słowo i sens" to rozmowy na wysokim poziomie, które pozostają w pamięci na długo. Nie da się ich przeczytać na raz, ale można je sobie dozować niczym najlepszy smakołyk. W tej książce słowo jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Bowiem, to książka o obcowaniu ze słowem, jego znaczeniem i formą, jego potencjałem i ograniczeniami. Na pewno jest to lektura, która skłania do refleksji. Polecam ją szczególnie miłośnikom wywiadów dla wymagających czytelników.

Janina Koźbiel (ur. 1955) jest dziennikarką, redaktorką, nauczycielką. Ukończyła filologię polską i podyplomowo dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Publikowała reportaże i wywiady w "Literaturze", "Polityce", "Scenie", "Kobiecie i Życiu" oraz "Więzi. Na swoim koncie ma także zbiór wywiadów "Słowa i światy".
Autor: Janina Koźbiel
Tytuł: "Słowo i sens"
Ilość stron:
Oprawa: miękka
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC Czytania (wariant 1 - tytuł na S)
W 200 książek dookoła świata (Polska)Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)