czwartek, 13 października 2016

Aktorzy Teatru Żydowskiego uczczą 100-lecie śmierci Szolema Alejchema

W dniach 17-18 października aktorzy Teatru Żydowskiego zapraszają do Austriackiego Forum Kultury na wyjątkowe spotkanie "Śmiech to zdrowie, lekarze każą się śmiać" z twórczością Szolema Alejchema.

 

"Śmiech to zdrowie, lekarze każą się śmiać" - pisał Szolem Alejchem, jeden z klasyków literatury jidysz. W tym roku obchodzimy setną rocznicę jego śmierci.

Z tej okazji aktorzy Teatru Żydowskiego, dla których jidysz jest istotnym elementem kultury i dziedzictwa przekazywanego kolejnym pokoleniom, chcą uhonorować tego wybitnego twórcę. Jego książki czytali jako dzieci, bawili się znakomicie przy jego komediach w wieku młodzieńczym, ronili łzy śledząc losy Tewji Mleczarza. Na podstawie powieści "Dzieje Twji mleczarza" stworzono musical "Skrzypek na dachu". Bez Szolema Alejchema nie byłoby wielu ich ulubionych bohaterów żydowskiej literatury, za których są mu niezmiernie wdzięczni! Alejchem pisał w jidysz i był to jego świadomy wybór. W mistrzowski sposób opisywał życie żydowskie. W jego utworach nie brakowało humoru, bo jego zdaniem śmiech był bronią wobec zastanej rzeczywistości.

Reżyseria: Gołda Tencer
Wystąpią: aktorzy Teatru Żydowskiego

Więcej informacji zamieszczono tutaj.


Spotkanie "Śmiech to zdrowie, lekarze każą się śmiać"
17 i 18 października, g. 19
Austriackie Forum Kultury w Warszawie, ul. Próżna 7/9
wstęp wolny (obowiązują zapisy)


Ja się wybieram. A Wy?

4 komentarze:

  1. Chciałabym pojechać, ale niestety nie mogę w te dni :( Szkoda.


    ____________________________
    http://bit.ly/2e6KSgn

    OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)