niedziela, 28 sierpnia 2016

Święto E-papieru po raz pierwszy w Polsce!

Ostatni weekend sierpnia jest Świętem E-papieru! 
Dlaczego?

Pod koniec lipca swoje święto obchodzi papier. Pomysłodawcy uważają, że jego elektroniczny brat także zasługuje na docenienie! Jest ekologiczny, energooszczędny, rewolucjonizuje rynek książki i zwiększa komfort lektury! Krótko mówiąc: jest uwielbiany!

Dlaczego papier elektroniczny jest taki super?
 • nie męczy wzroku,
 • dba o środowisko – tona zwykłego papieru to średnio aż 17 ściętych drzew!
 • jest energooszczędny – urządzenie z e-papierem wymaga ładowania jedynie raz na kilka tygodni.

Czym właściwie jest e-papier?
Papier elektroniczny to rodzaj ekranu, który wygląda jak papier. Czym się różni od innych wyświetlaczy? Przede wszystkim nie męczy wzroku, ponieważ zmiana obrazu nie wywołuje mikrodrgań, które mają miejsce w innych typach ekranów, wyświetlacz tej technologii jest matowy i można na nim czytać nawet w pełnym słońcu.

Jak to działa?
Wbrew pozorom za technologią e-papieru nie kryje się magia, a miliony mikrokapsułek wypełnionych czarnym i białym pigmentem. W zależności od rozmieszczenia dodatnich i ujemnych ładunków elektrycznych, na powierzchni e-papieru w odpowiednich miejscach widzimy czarny lub biały pigment.

Dlaczego to jest takie świetne?
Przede wszystkim dlatego, że e-papier potrzebuje energii tylko podczas zmiany układu pigmentów. Dzięki temu urządzenie wykorzystujące tę technologię może działać bez ponownego ładowania nawet 8 tygodni!

Skąd wziął się e-papier?
Dawno, dawno temu w odległej galaktyce… A dokładniej w 1974 roku w Palo Alto, Nick Sheridon z Xeroxa przedstawił światu Gyrico – pierwszą technologię opartą na czarno-białych mikrokapsułkach. Światu przyszło czekać kolejne 20 lat, aby w 1997 roku powstała firma E Ink Corporation, która w całości poświęciła się rozwijaniu i doskonaleniu e-papieru.

Pierwszy czytnik e-booków z e-papierem zaprojektowała firma Sony. W 2007 roku powstał PocketBook, a Amazon wypuścił swojego pierwszego Kindle’a. To właśnie tego typu urządzenia przyczyniły się do popularyzacji e-czytelnictwa na całym świecie! Od tego momentu każdy mól książkowy może mieć nawet całą swoją bibliotekę zawsze pod ręką.

Nie tylko czytniki?
Technologia e-papieru najszerzej wykorzystywana jest w czytnikach e-booków. Ale to nie jedyne jego zastosowanie! E-papier stosowany jest także w smartwatchach, smartfonach, znakach drogowych, etykietkach cenowych a nawet… w biżuterii!

Aby docenić wszystkie zalety tej technologii, księgarnia internetowa Woblink wraz z firmą PocketBook, jednym w wiodących producentów czytników e-booków wykorzystujących papier elektroniczny, postanowili zainaugurować Święto E-papieru.

Z tej okazji Woblink przygotował specjalną ofertę dla swoich czytelników, zaś PocketBook przekazał jako nagrody w konkursach internetowych swoje najnowsze czytniki z niezmiernie popularnej linii – PocketBook Touch Lux 3 Ruby Red. Więcej szczegółów pod tym linkiem.

6 komentarzy:

 1. Kiedyś czytałam e-booki na kompie albo na tablecie, ale udało mi się kupić czytnik Kindle w atrakcyjnej cenie i jestem z niego mega zadowolona. Papierowe książki czytam w domu, a czytnik zawsze mam w torebce. Jest niezastąpiony "na wyjeździe". Dzięki temu czytam po dwie książki jednocześnie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja jednak wolę papierowe książki, czytam je zarówno w domu, jak i na mieście ;)

   Usuń
 2. E-czytnik to wspaniałe cudeńko. Nie wyobrażam sobie życia bez tego gadżetu.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja nie jestem fanką czytników ;)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)