niedziela, 16 sierpnia 2015

"What if? A co gdyby?"
[przedpremierowo]

Jak dużą moc może wygenerować Yoda? Jak wysoko można czymś rzucić? Na te i podobne pytania udziela odpowiedzi Randall Munroe w książce "What if? A co gdyby?". Jej premiera zaplanowana jest na 7 października.

Na pewno każdy z nas często zastanawia się nad pewnymi zjawiskami i lubi drążyć temat. Jednak nie zawsze może uzyskać satysfakcjonujące go odpowiedzi. Na szczęście powstała książka, które może zaspokoić najbardziej absurdalne pytania, jakie kiedykolwiek wymyślono. Jej twórcą jest Radall Munroe.

"What if? A co gdyby?" to zbiór naukowych odpowiedzi Randalla Munroe na absurdalne i hipotetyczne pytania zadawane przez internautów. Pytania, które mnie nigdy nie przyszłyby do głowy i podejrzewam, że również większości ludzi.

Czy zastanawialiście się kiedyś, co by było gdyby? Na pewno, ja zastanawiam się nad tym często. Jednak to nie są zwykłe pytania tego typu. Te są naprawdę dziwne, czasem nawet diaboliczne.

Oto przykłady:
 • Co by się stało, gdyby wszyscy mieszkańcy Ziemi stanęli jak najbliżej siebie, podskoczyli i jednocześnie spadli na ziemię?
 • Ile unikalnych tweetów można stworzyć w języku angielskim? Jak długo trwałoby przeczytanie ich wszystkich na głos przez całą ludzkość? 
 • Co by się stało, gdybyśmy pływali w basenie z wypalonym paliwem jądrowym? Czy aby otrzymać śmiertelną dawkę promieniowania, musielibyśmy zanurkować? Jak długo moglibyśmy w nim bezpiecznie pływać?

W celu uzyskania jak najbardziej precyzyjnych odpowiedzi, autor przeprowadza symulacje komputerowe, dociera do odtajnionych notatek z wojskowych badań naukowych, radzi się operatorów reaktorów jądrowych i wyszukuje w Google dziwacznie wyglądające zwierzęta. Jego odpowiedzi są dowcipne i dokładnie wszystko wyjaśniają.

Pytania poruszają zagadnienia z fizyki, biologii, chemii. Dzięki tej książce można dowiedzieć się m.in. czy człowiek może biec tak szybko, aby drut do cięcia sera przeciął go na pół czy co by się stało, gdyby czyjeś DNA nagle zniknęło. Kiedy otrzymuje zbyt absurdalne pytania, Randall mówi pass. I serwuje czytelnikom zabawne komiksy.

I właśnie walorem tej publikacji są rysunki Randalla Munroe przestawiające zagadnienia z dziedziny nauki, techniki, języka oraz miłości. Wszystko po to, aby zobrazować niektóre odpowiedzi.

Muszę przyznać, że doskonale bawiłam się przy tej lekturze. Nie są to nudne wykłady akademickie, lecz zabawne wyjaśnienia hipotetycznych problemów, które może zrozumieć nawet laik. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku.

"What if? A co gdyby?" ukaże się 7 października nakładem wydawnictwa Czarna Owca. Tymczasem zapraszam na fanpage książki (klik).

Randall Munroe jest legendą internetu - twórcą jednego z najpopularniejszych komiksów internetowych na świecie XKCD. Jest także byłym naukowcem NASA, który zrezygnował z pracy jako twórca robotów, by poświęcić się tworzeniu komiksów i pisaniu książek.


Autor: Randall Munroe
Tytuł: "What if? A co gdyby?"
Ilość stron:
Oprawa: miękka
Książka przeczytana w ramach wyzwań:


Gra w kolory (różowy)
Historia w trupem
Motyw zdrady w literaturze
Przeczytam tyle, ile mam wzrostu ( cm)
W 200 książek dookoła świata (Polska)14 komentarzy:

 1. Dobra rzecz na prezent ;)
  Chociaż muszę przyznać, że nie rozumiem tego ostatniego trendu na zostawianie angielskich tytułów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też tego nie rozumiem. Może myślą, że wtedy tytuł jest bardziej chwytliwy ;)

   Usuń
 2. Mam w planach tę książkę. Zapowiada się bardzo interesująco.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam nadzieję, że Ci się spodoba :)

   Usuń
 3. Rozejrzę się. Tylko czekać na październik! :D
  Ciekawe, ciekawe ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szybko minie, na pewno masz na razie co czytać ;)

   Usuń
 4. Fajna ta książka :D Myślę, że chcę ją mieć :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Interesująca pozycja dla dociekliwych. Myślę, że spodobałaby się mojemu tacie.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chciałabym przeczytać, ponieważ wydaje się intrygująca :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że Cię zachęciłam :)

   Usuń
 7. Nie spodziewałam się, że to będzie taka dobra pozycja ;) Takie popularnonaukowe cuda mogłabym czytac codziennie ;)
  u mnie też dziś recenzja ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście to dobra pozycja :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)