czwartek, 19 października 2017

"Danny, mistrz świata" - sposób na bażanty

"Danny mistrz świata" to powieść dla dzieci, która pokazuje, jak ważny jest spryt życiowy pomagający wyjść z największej opresji.

Danny ma najlepszego tatę na świecie. Spędzają ze sobą dużo czasu. Danny pomaga tacie na stacji paliw i w warsztacie, które prowadzą. W wieku zaledwie 7 lat potrafi rozebrać i złożyć silnik samochodowy.

Pewnego dnia Danny odkrywa mroczny sekret swojego taty. Okazuje się, że łamie on prawo i poluje na bażanty, które są własnością pana Hazella. Sprytny chłopiec wpada na pewien pomysł, jak pomóc tacie w tym procederze…

"Danny, mistrz świata" to powieść dla dzieci, która pokazuje, że w życiu liczy się spryt. Gdy się go ma, wtedy można wyjść nawet z największej opresji. Spodobało mi się, w jaki sposób autor przedstawił bohaterów - zarówno negatywnych, jak i pozytywnych.

Tata Danny'ego, który ma całą masę ciekawych pomysłów, które realizuje ze swoim synem. Jego pasją jest naprawa samochodów i polowanie bażanty. Widać to w tym, jak opowiada o samochodach: Silnik benzynowy to magia w najczystszej postaci. Wyobraź sobie tylko, że zbierasz tysiące różnych metalowych części... i jeśli połączysz je w określony sposób... i dolejesz kapkę oleju i benzyny... i przestawisz małą dźwignię... nagle w metalowe części wstąpi życie... będą muczeć i brzęczeć, i ryczeć. dzięki nim koła w samochodzie zaczną wirować z zawrotną prędkością...


Danny, niezwykle pojętny chłopiec, który pomaga tacie w warsztacie oraz w polowaniu. Jego świat zmienił się w wieku 9 lat. Inaczej spojrzał na tatę... Mój dziewiąty rok życia był bez dwóch zdań emocjonujący niż wcześniejsze. Ale nie nazwałbym go tak do końca zabawnym. Poznał bowiem największy sekret swojego taty.

Pan Hazell, człowiek antypatyczny, który nie szanuje ludzi i traktuje ich z góry, bo ma pieniądze. Pan Hazell był zarozumiałym snobem, za wszelką cenę starającym się wkupić w łaski osób, które w jego mniemaniu były "odpowiednie". Organizował polowania z psami, urządzał myśliwskie biesiady i stroił się w paradne kamizelki. Książkę czyta się szybko, ponieważ została napisana lekkim językiem, a fabuła wciąga czytelnika. A zakończenie jest zaskakujące, jak zwykle u Dahla. Warto wspomnieć, że waloru lekturze dodają ilustracje Quentina Blake'a, które przedstawiają Danny'ego, jego tatę i znajomych. Polecam tę książkę zarówno dzieciom, jak i dorosłym.Roald Dahl (1916-1990) był angielskim pisarzem, scenarzystą i publicystą oraz szpiegiem. Na swoim koncie ma także inne książki dla dzieci, m.in. "Wiedźmy", "Charlie i fabryka czekolady", "Matylda", "Fantastyczny Pan Lis" oraz powieści dla dorosłych, m.in. "Wuj Oswald".
Autor: Roald Dahl
Tytuł: "Danny, mistrz świata"
Ilość stron:
Oprawa: twarda
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC Czytania (wariant 2 - autor na D)
Pod hasłem ()
W 200 książek dookoła świata (Wielka Brytania)

2 komentarze:

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)