czwartek, 9 marca 2017

"Wielkie eksperymenty dla małych ludzi" - świat nauki w praktyce

"Wielkie eksperymenty dla małych ludzi" Wojciecha Mikołuszki to książka nie tylko dla dzieci, w której zostały przedstawione poczynania wielkich naukowców.

Nauka wcale nie musi być nudna, wystarczy odpowiednie podejście. Zamiast nużących lekcji przypominających wykłady, można postawić na eksperymenty. Dzięki nim dziecko lepiej zrozumie dane zjawiska i przekona się empirycznie, że przedstawiane teorie są prawdziwe. Niestety w szkole niejednokrotnie brakuje na to czasu. Dlatego warto poświęcić trochę czasu w domu. Niezwykle pomocna i inspirująca może okazać się książka Wojciecha Mikołuszki.

"Wielkie eksperymenty dla małych ludzi" to zbiór opowieści o najważniejszych doświadczeniach w historii, przeprowadzonych przez wielkich naukowców, takich jak m.in. Archimedes, bracia Wright czy Faraday. Książka zawiera również 66 eksperymentów z różnych dziedzin nauki (biologii, chemii, fizyki) do przeprowadzenia w domu.

Eksperyment to praktyczna próba realizacji pomysłu. Według Wojciecha Mikołuszki eksperyment to sposób poznawania świata, który polega na tym, że coś w tym świecie zmieniamy i obserwujemy, jaki skutek ta zmiana wywoła. Na tej podstawie odkryjemy, co od czego jest zależne. A zdaniem 8-letniej Marianki eksperyment jest to coś, co się sprawdza i co nie zawsze wychodzi.

Najbardziej zainteresował mnie najdłuższy eksperyment, jaki do tej pory został przeprowadzony. Eksperyment polega na udowodnieniu, że pak smołowy to ciecz, mimo że jest twardy jak kamień i można go rozbijać młotkiem na kawałki. Profesor Thomas Parnell podgrzał i wlał pak do naczynia. Następnie obciął dół pojemnik, by nadać mu kształt lejka. I zaczął czekać na efekty - spadające krople. Eksperyment ten został  rozpoczęty w 1927 roku i trwał do śmierci profesora Parnella w 1948 roku. Po prawie 20 latach, w 1961 roku, eksperyment postanowił kontynuować profesor John Mainstone. Niestety naukowiec nigdy nie zobaczył spadającej kropli, zawsze się spóźniał. Do 2016 roku (w ciągu 89 lat) spadło osiem kropli paku. Eksperyment wciąż trwa.Na pewno chciałabym wykonać eksperyment, polegający na sprawdzeniu, czym się różni kwas od zasady i jak je rozpoznać. Oczywiście za sprawą wskaźnika kwasowości. Może nim być np. wywar z czerwonej kapusty lub napar z herbaty. Pod wpływem kwasów i zasad zmieniają one kolor. Kwasy zmieniają niebieską barwę wywaru na czerwoną, zaś zasady - na zieloną. Z kolei herbata pod wpływem kwasów jaśnieje, zaś pod wpływem zasad - ciemnieje.Trzeba przyznać, że Wojciech Mikołuszko włożył dużo pracy w napisanie tej książki. Bowiem nie tylko opisał w niej zmagania wielkich naukowców - od Archimedesa, poprzez Galileusza, Newtona i Darwina, aż po Paula Harrisa, lecz także przedstawił eksperymenty, które można wykonać samodzielnie. W tym celu musiał zgłębić historię nauki - od czasów starożytnych aż po współczesne. A jego dom zamienił się w laboratorium, w którym przeprowadzał eksperymenty. Nie mógł bowiem nakłaniać dzieci do robienia eksperymentów, których by sam wcześniej nie sprawdził. Dlatego skakał ze stołu, puszczał papierowe samoloty oraz opryskiwał się wodą z węża ogrodowego.Warto dodać, że każdy z eksperymentów zawiera szczegółową instrukcję wraz z wnioskami. A waloru lekturze dodają rysunki Joanny Rzezak, przedstawiające sceny z życia pomysłowych naukowców i Wojciecha Mikołuszki. Polecam tę książkę dzieciom od 6. roku życia oraz ich rodzicom.

Wojciech Mikołuszko jest dziennikarzem naukowym i autorem książek dla dzieci. Na swoim koncie ma także "Wielkie pytania małych ludzi", "Tato, a po co?".Autor: Wojciech Mikołuszko
Tytuł: "Wielkie eksperymenty dla małych ludzi"
Liczba stron:
Oprawa: twarda
Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC Czytania (wariant 2 - autor na M)
Powrót do dzieciństwa
W 200 książek dookoła świata (Polska)
Wyzwanie czytelnicze u Wiedźmy (osoba)4 komentarze:

 1. Uwielbiam takie książki i choć nie mam dzieci, chętnie po nie sięgam, gdyż wydaje mi się, że nigdy za późna na naukę a i z takich prostych doświadczeń można wiele wynieść dla siebie. Tej pozycji nie znam, ale chętnie przyjrzę się jej bliżej :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam niedawno inną książkę tego autora i pozytywnie ją wspominam. Dlatego z Twoją propozycją chętnie się zapoznam w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 3. Zapowiada się fascynująca lektura. Idealna pozycja dla ciekawych świata dzieci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dobrze, że powstają takie książki :)

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (bez adresu swojego bloga oraz kryptoreklam - będą usuwane!). Dziękujemy za każdy komentarz :)