środa, 29 marca 2017

"Sekrety roślin" - przyroda zdradza swoje tajemnice

"Sekrety roślin" Anne-France Dautheville to książka pełna niezwykłych historii ze świata flory.

Świat roślin jest tajemniczy, jest w nim tyle niesamowitych zjawisk i nieprawdopodobnych historii. Panuje w nim niewidoczna logika natury. Jednak nie można dać się zwieść urokowi roślin, bowiem w ich świecie panuje walka o przetrwanie. Sekrety roślin odsłania Anne-France Dautheville.

"Sekrety roślin" to książka opisująca tajemnice flory. Anne-France Dautheville dzieli się swoimi wieloletnimi obserwacjami oraz niezwykłymi historiami. Wszystko to dopełniają zabawne anegdoty, mało znane fakty i praktyczne porady.

Jak pisze we wstępie Jean-Marie Pelt: Ta książka staje w obronie "inteligencji" przyrody, inteligencji przebiegłej i zagadkowej, którą posługują się rośliny, aby żyć i przetrwać, mocno przytwierdzone do ziemi lub innych roślin. 

Skąd pomysł na taką książkę? Świat roślin mnie fascynuje. Odkryłam go, uprawiając ogródek. Uznałam, że za tymi kształtami, kolorami, zapachami kryje się z pewnością jakaś logika. (...) Krótko mówiąc, rośliny stawiają mi różne pytania, a ja szukam w nauce zrozumiałych odpowiedzi i przedstawiam je jak piękną opowieść, wciąż na nowo. 

Fot. Wiki


Jedną z ciekawszych historii jest ta o trawie pampasowej (Cortaderia). Jej nazwa wywodzi się od hiszpańskiego słowa cortar, czyli "ścinać". Brzegi liści tej rośliny są pokryte ostrymi krzemowymi ząbkami. Gdy nieostrożnie przeciągniesz dłonią po jednym z tych długich i wąskich liści, ziszczą się słowa "Marsylianki" i twoja krew "napoi ziemię".

Rozbawiła mnie opowieść o ananasie. Wyobraźcie sobie, że król Ludwik XIV po spróbowaniu ananasa, tropikalnego owocu sprowadzonego do Francji przez żeglarzy, zakazał go podawać nie tylko w jego pałacu, lecz także na całym świecie. Dlaczego? Nikt nie wyjaśnił królewskiemu kucharzowi, że to się obiera i że skórki się nie je! 

Fot. Wiki

Książkę Anne-France Dautheville czyta się niczym powieść z dreszczykiem. Niektóre informacje są zabawne, inne budzą lekki niepokój. Okazuje się bowiem, że rośliny potrafią być niebezpieczne. Dlatego należy je dobrze poznać. Z książki można dowiedzieć się np., jakie są właściwości pokrzywy, dowiedzieć się czegoś więcej o pomarańczy oraz przekonać się, do czego zdolna jest gorczyca.

Walorem lektury są czarno-białe rysunki przedstawiające przedstawicieli flory. Polecam tę książkę każdemu bez wyjątku, a szczególnie miłośnikom przyrody. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Anne-France Dautheville (ur. 1944) jest francuską pisarką i dziennikarką. Była pierwszą kobietą w latach 70., która odbyła podróż dookoła świata na motocyklu. W 2016 roku dom mody Chloe przygotował kolekcję ubrań inspirowanych motocyklowym stylem pisarki z tamtych czasów. Na swoim koncie ma liczne książki reportażowe i wspomnieniowe ze swoich podróży oraz kilka powieści, a także praktyczny słownik terminów ogrodniczych.Autor: Anne-France Dautheville
Tytuł: "Sekrety roślin"
Ilość stron:
Oprawa: twarda

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

ABC Czytania (wariant 1 - tytuł na S)
Czytamy nowości
W 200 książek dookoła świata (Francja)

6 komentarzy:

 1. Nie jestem miłośniczką roślin. Jakoś nie mam do nich tzw. ręki. Nawet głupiego kaktusa w doniczce potrafię zmarnować :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Szkoda, a może dzięki tej książce być je polubiła ;)

   Usuń
 2. Bardzo ciekawa publikacja. Też zaskoczyło mnie wiele informacji:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Świat roślin wydaje mi się tajemniczy, ale na razie książka mnie nie ciekawi

  OdpowiedzUsuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)