sobota, 21 stycznia 2017

Co lubią babcie i dziadkowie?

Niedawno przeprowadzone badania potwierdzają, że książka to najlepszy prezent. Prawie połowa ankietowanych babć i dziadków odpowiedziała, że już otrzymuje lub chciałaby otrzymywać literackie upominki. Aż 94% z nich przyznaje, że książka to zawsze trafiony podarunek. Ale niektórzy marzą o locie balonem...
W badaniu zleconym przez Empik wzięło udział kilkaset osób powyżej 55. roku życia posiadających wnuki. Okazuje się, że aż 1/3 z nich w wolnym czasie czyta, a 47% już otrzymuje lub chciałoby otrzymywać książki. Niektórzy ankietowani tłumaczyli, że kiedyś czytali dużo, a teraz wzrok nie pozwala im na długie wieczory z lekturą. Dlatego poza tradycyjną papierową formą, przy zakupie prezentu, warto wziąć pod uwagę także audiobooki, które czyta lektor i ebooki, w których można powiększyć czcionkę.

Większość badanych babć i dziadków wskazała, że najbardziej lubi czytać książki historyczne, kryminały, biografie i romanse. Przy wyborze konkretnego tytułu najlepiej kierować się zainteresowaniami dziadków. Choć czasem trudno je określić, to lepiej postawić na sprawdzone lektury, niż pójść na łatwiznę, kupując słodycze czy alkohol, bo co dziesiąty ankietowany jest niezadowolony z takiego upominku. Najnowsza książka Grocholi, Bondy czy Twardocha albo komentowana przez wszystkich blogerów książka kucharska sprawią większą radość niż litr witamin w płynie. Warto też rozważyć bilety do teatru lub kina, ponieważ aż 1/4 babć i dziadków chętnie skorzystałaby z takiego prezentu – najlepiej w towarzystwie wnuka.

Inspiracji warto szukać w rozmowie z dziadkami. Ich zainteresowania mogą zaskoczyć. Empik przeprowadził wywiady ze stałymi bywalcami Dancingów Międzypokoleniowych – paniami Stanisławą i Wiesławą oraz panami Maciejem i Erykiem. Seniorzy mówią o swoich pasjach i podkreślają, że imprezowanie ma się we krwi, a dobra zabawa nie ma nic wspólnego z metryką.

Posłuchajcie rozmowy z seniorami:Wyniki na podstawie badania ARC Rynek i Opinia Sp. z o.o. na zlecenie Empiku, przeprowadzone w dn. 6-12.12.2016 r.


Co myślicie o książkowym prezencie na Dzień Babci i Dzień Dziadka?
6 komentarzy:

 1. Razem z Tosią, zabieramy jedną babcię dziś do kina, a drugą jutro na... lodowisko. :)
  Już zadeklarowała, że będzie szaleć na łyżwach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Moja mama byłaby zadowolona z książki, za to tata i teściowie nie, więc dostaną słodkości, a za jakiś czas własnoręcznie zrobiony album wnuka - miał być już na dzisiaj, ale niestety przez pobyt w szpitalu nie mogłam go dokończyć, nad czym ubolewam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiadomo, że nie wszyscy muszą lubić to samo. Najważniejsze, by prezent był trafiony :)

   Usuń
 3. Moja babcia już nie czyta, bo ma prawie 90 lat. Ale trzyma się dzielnie i nie wygląda na swoje lata. Poświęciłam jej dziś post na swoim blogu - taka laurka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsze można babci poczytać jakąś ciekawą książkę ;) To wspaniały pomysł z tym postem :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)