środa, 9 marca 2016

Wyniki plebiscytu Książka Roku 2015

Współautor: Lucas

W największym internetowym plebiscycie czytelniczym w Polsce, zorganizowanym przez serwis lubimyczytać.pl, oddano ponad 100 tysięcy głosów. Wśród zwycięzców są m.in.: Małgorzata Halber, Magdalena Grzebałkowska i Stephen King.


O miano Książki Roku ubiegało się 190 książek z 63 wydawnictw. Wśród nominowanych znalazły się tytuły polskich i zagranicznych autorów wydane w minionym roku w Polsce. Czytelnicy lubimyczytać.pl wybrali zwycięzców w 10 kategoriach. Książki Roku zostały przyznane na podstawie głosów i ocen użytkowników największego polskiego serwisu społecznościowego dla czytelników - lubimyczytać.pl. Organizowany po raz pierwszy plebiscyt pokazał na niespotykaną dotąd skalę co naprawdę lubią czytać Polacy.

- Już nominacje do plebiscytu wiele nam powiedziały o czytelniczych gustach - mówi Izabela Sadowska, prezes lubimyczytać.pl. - Nominowaliśmy książki najczęściej i najlepiej oceniane przez czytelników. A głos tak licznej społeczności jak ta, odzwierciedla, co tak naprawdę czytają Polacy - dodaje.


Na dziesięć nagrodzonych książek trzy są polskich autorów. W kategorii literatura piękna zwyciężyła Małgorzata Halber. Na jej debiutancką książkę o walce z nałogiem, czyli "Najgorszego człowieka na świecie" oddano prawie 2 tysiące głosów. Spośród 20 tytułów nominowanych w literaturze faktu najwięcej głosów zdobyła Magdalena Grzebałkowska za "1945. Wojna i pokój", która opowiada o trudnym dla Polski okresie końca wojny i budowaniu nowego systemu. Czytelnicy portalu docenili także wywiad-rzekę z ks. Janem Kaczkowskim. "Życie na pełnej petardzie, czyli wiara, polędwica i miłość" to pełna szczerości i odwagi historia najpopularniejszego duchownego w Polsce, który od lat walczy z rakiem.

Najlepszym thrillerem okazał się światowy bestseller, czyli "Dziewczyna z pociągu" Pauli Hawkins. Ta psychologiczna powieść pełna zwrotów akcji została doceniona przez polskich czytelników już kilkukrotnie. Najwięcej głosów w całym Plebiscycie zdobyły mrożące krew w żyłach opowiadania jednego z najpopularniejszych współczesnych pisarzy, Stephena Kinga. Jego "Bazar złych snów" to bezsprzeczny zwycięzca w kategorii horror. Miano Książki Roku 2015 otrzymała także powieść "Światło, którego nie widać", nagrodzonego Pulitzerem Anthony'ego Doerra.

- Przyjmowaliśmy zakłady w redakcji jak rozłożą się głosy - mówi Anna Misztak, redaktor naczelna lubimyczytać.pl. - Plebiscyt pokazał, jakie na rynku dominują trendy. Chętnie czytamy kryminały, thriller, sensację, fantastykę, a co bardzo cieszy, także literaturę młodzieżową - dodaje.


Społeczność serwisu lubimyczytać.pl wystawiła już ponad milion opinii i oceniła 11 milionów książek. Miesięcznie serwis odwiedza blisko trzy miliony osób. Codziennie dyskutują, komentują aktualności ze świata książki, przeczesują imponującą bazę, uzupełniając swoje internetowe biblioteczki, piszą recenzje, śledzą nowości wydawnicze, a przede wszystkim pochłaniają i kupują książki. Teraz po raz pierwszy mogli przyznać tytuł najlepszych Książek Roku 2015.


Zwycięzcy Plebiscytu Książka Roku 2015 lubimyczytać.plKryminał, sensacja, thriller – Paula Hawkins "Dziewczyna z pociągu"
Literatura piękna – Małgorzata Halber "Najgorszy człowiek na świecie"
Literatura faktu – Magdalena Grzebałkowska "1945. Wojna i pokój"
Horror – Stephen King "Bazar złych snów"
Literatura obyczajowa, romans – Colleen Hoover "Maybe Someday"
Fantastyka, fantasy – Victoria Aveyard "Czerwona królowa"
Science fiction – Dimitry Glukhovsky "Futu. Re"
Autobiografia, biografia, wspomnienia – ks. Jan Kaczkowski "Życie na pełnej petardzie"
Literatura młodzieżowa – Gayle Forman "Wróć jeśli pamiętasz"
Powieść historyczna – Anthony Doerr "Światło, którego nie widać"


Szczegółowe wyniki plebiscytu są dostępne na tej stronie.


Głosowaliście w plebiscycie? I czy wygrały typowane przez Was książki?


12 komentarzy:

 1. Pochwale sie ze wygrały trzy książki które typowałam. Dla mnie to dobry wynik bo dzieki temu widze że czytam te wartościowe książki. Ale powinnam tez poszerzyć swoje horyzonty.
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Te co ja typowałam, nie wygrały ;)

   Usuń
 2. Głosowałam i połowa moich typów weszła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Niestety, ani jedna z wytypowanych przeze mnie książek nie została doceniona, a szkoda :P

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja prawie w żadnej kategorii nie trafiłam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pocieszę Cię, że ja żadnej ;)

   Usuń
 5. Niestety nie czytałam książek, które wygrały wiec moje typy były inne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Głosowałam tylko na kilka kategorii, ale tylko jeden mój typ wygrał, czyli Colleen Hoover "Maybe Someday".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja na wszystkie kategorie i żaden mój typ nie wygrał :P

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)