czwartek, 17 maja 2018

Otwarcie Warszawskich Targów Książki 2018 (zdjęcia)

17 maja na Stadionie Narodowym rozpoczęły się 9. Warszawskie Targi Książki. Tematem przewodnim tegorocznych targów jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. A partnerem specjalnym jest Francja.

Warszawskie Targi Książki odbywają się na Stadionie Narodowym.
Uroczyste otwarcie targów poprowadzili m.in. Rafał Skąpski, prezes spółki Targi Książki oraz Jacek Oryl, dyrektor Warszawskich Targów Książki.


Jak wspomnieli organizatorzy, nowością na tegorocznych targach będą nowe strefy tematyczne poświęcone literaturze kryminalnej i fantastycznej, a także popkulturze i tematyce górskiej.


Tematem przewodnim tegorocznych targów jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości.


Jacek Oryl podkreślił podczas otwarcia imprezy, że WTK rozwijają się bardzo szybko. - WTK to największe tego rodzaju wydarzenie branżowe w Polsce i jedno z największych w Europie - podkreślił Jacek Oryl, dyrektor firmy Murator Expo.


Magdalena Gawin, minister kultury i dziedzictwa narodowego, powitała przedstawicieli Francji, która jest partnerem specjalnym tegorocznych targów. I przypomniała, jak wiele polska literatura zawdzięcza Francji, gdzie tworzyli polscy romantycy, którzy znaleźli tam schronienie podczas zaborów. - Po raz kolejny na Stadionie Narodowym bije serce polskiej książki - powiedziała.


- Dla naszych krajów rok 2018 jest bardzo bogaty w wydarzenia, szczególnie dla pasjonatów historii. Dla Polski - stulecie niepodległości, wydarzenie fundamentalne dla dziejów i tożsamości Polaków - dla Francji jest rok zakończenia obchodów rocznicy I wojny światowej - powiedział - Pierre Levy, ambasador Francji w Polsce.


Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz Waltz zaprosiła wszystkich na stoisko "Zaczytana Warszawa", gdzie będzie można spotkać autorów nominowanych do Nagrody Literackiej im. m.st. Warszawy.


Ewa Malinowska-Grupińska ogłosiła laureatów tytułu "Zasłużony dla m.st. Warszawy".Odznaczenia "Zasłużony dla m.st. Warszawy" przyznano przedstawicielom warszawskiego wydawnictwa Bellona, które w tym roku obchodzi 100-lecie istnienia.


Targi czas zacząć.


Podczas uroczystości wręczono także nagrodę IKAR.


Laureatką Nagrody Sezonu Wydawniczego-Księgarskiego Ikar w kategorii Twórca roku została reporterka i pisarka, Małgorzata Szejnert.


Małgorzatą Szejnert podkreśliła, jak ważne jest promowanie czytelnictwa w demokratycznych państwach, broniących praworządności.


Symboliczne otwarcie targów.


Wstęgę przecięli Pierre Levy, Hanna Gronkiewicz-Walz, Magdalena Gowin i Małgorzata Szejnert.


Targi czas zacząć.


Kto był na otwarciu?
4 komentarze:

 1. W przyszłym roku już na pewno tam będę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Otwarcie otwarciem, ale mam nadzieję, że później twój punkt skupienia pójdzie już na książki / autorów, bo mnie co do nieoficjalnej części ciekawość zżera ;).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, fotorelacje z pozostałych dni się tworzą ;)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)