niedziela, 5 listopada 2017

"Nieumarły Las" - komiks przyrodniczy

"Nieumarły Las" Tomasza Samojlika i Adama Wajraka to ptasi western w formie komiksowej, który stanowi drugą część przygód Triko i innych dzięciołów.

Ostatnio temat Puszczy Białowieskiej jest głośny z uwagi na wycinkę drzew zaatakowanych przez kornika. Tomasz Samojlik i Adam Wajrak postanowili pokazać, jak naprawdę żyje się w puszczy, w której wszystko jest równiutkie, bez żadnej dziupli i kornika. Z tego powodu panowie napisali drugą część przygód bohaterów z Umarłego Lasu.

W poprzedniej części dzięcioły zostały oszukane przez szpaki, przez co musiały opuścić Umarły Las, miasteczko na Dzikim Wschodzie. Życie w równiutkim i czystym lesie, pełnym karmników, jest dla nich okropne. Tęsknią za próchnem, zgnilizną i dziuplami. W nowym miejscu nie potrafią się odnaleźć, a co gorsze, nie mają pożywienia niezbędnego do przetrwania. W takich warunkach nie da się żyć.

Skompromitowany szeryf Triko, który oszukał mieszkańców Umarłego Lasu, postanawia się zrehabilitować. Chce wykurzyć szpaki z terytorium dzięciołów. W realizacji odbicia lasu pomaga mu dzięciolica Trida, kowalik Bargiel, puszczyki i... korniki. Czy uda im się pokonać szpaki?

"Nieumarły Las" to ptasi western w formie komiksowej stworzony przez dwóch przyrodników. Rysunki i dialogi leśnych bohaterów stworzył Tomasz Samojlik, zaś zdjęcia i opisy poza fabułą komiksu - Adam Wajrak. Bohaterami są ptaki żyjące w lesie na Dzikim Wschodzie. Wśród nich są głównie dzięcioły - trójpalczasty, czarny, duży, białogrzbiety, krętogłów zwyczajny. W lesie mieszkają także inne ptaki - kowalik zwyczajny, sóweczka zwyczajna, puszczyki zwyczajne, włochatka zwyczajna, szpaki zwyczajne.


Ptasie postacie zostały świetnie sportretowani, zarówno za pomocą ilustracji, jak i słów. Samojlik kolory kapeluszy (czubki), upierzenia, a także o wypowiedzi bohaterów i ich sposób działania - tak aby były jak najbardziej zbliżone do rzeczywistych zachowań ptaków. Jedyne odstępstwo "od normy" to sposób chodzenia ptaków. Zostało to wytłumaczone w pierwszej części przygód przez Adama Wajraka: Co prawda nasi bohaterowie chodzą jak ludzie, ale przecież doskonale wiecie, że ptaki poruszają się zupełnie inaczej, a w szczególności dzięcioły.

Fabuła komiksu jest ciekawa i zaskakująca. Nie brakuje w niej zwrotów akcji, które zmieniają punkt widzenia na pewne sprawy. Autorzy umiejętnie dozują informacje, by nie zdradzić za dużo.Dzięki temu komiks czyta się niczym western czy powieść detektywistyczną.

Dużym walorem tego komiksu jest to, że uczy i bawi jednocześnie. Autorzy przemycają w nim wiedzę na temat naturalnego środowiska ptaków i ich zwyczajów. Dodatkowo na zdjęciach Adama Wajraka możemy zobaczyć, jak wyglądają ptaki, które są bohaterami komiksu. Dzięki temu łatwiej je będzie rozpoznać w naturze.Pierwowzorem Umarłego Lasu jest Puszcza Białowieska. Do napisania książki o przygodach dzięciołów w Umarłym i Nieumarłym Lesie natchnęła Tomasza Samojlika i mnie Puszcza Białowieska. (...) Obydwaj przejmujemy się jej losem (...). Powodów mamy aż nadto. Puszcza jest wycinana, w Puszczy sadzone są nowe drzewa, jej wielkie połacie ogradzane są siatką. Podobno to wszystko w trosce o nią. Ale każdy, kto zna Puszczę, wie, że działania to dla niej zagłada. Że w ten sposób zamieniania jest w zwykły las.

"Nieumarły Las" jest kolejnym dowodem na to, że komiksy nie są tylko dla dzieci. Dorośli również mogą się przy nich dobrze bawić oraz poszerzyć swoją wiedzę na temat przyrody. Polecam tę książkę miłośnikom komiksów, Tomasza Samojlika oraz Adama Wajraka.

Warto wspomnieć, że "Nieumarły Las" to druga część przygód dzięciołów. Poprzednia to "Umarły Las". Kolejna ukaże się w 2018 roku pod tytułem "Zew padliny".

Adam Wajrak (ur. 1972) jest przyrodnikiem i dziennikarzem Gazety Wyborczej. Mieszka w Puszczy Białowieskiej, dzięki czemu na co dzień może spotkać dzikie zwierzęta. Od ponad 20 lat podgląda zwierzęta. Wielu ludzi mu zazdrości tego, że jego praca to nieustanne wakacje. Na swoim koncie ma wiele książek dla dzieci i dorosłych, m.in. "To zwierzę mnie bierze", "Zwierzaki Wajraka", "Wilki".

Tomasz Samojlik (ur. 1978) jest naukowcem z Instytutu Biologii Ssaków PAN oraz badaczem historii Puszczy Białowieskiej. Jest również autorem książek i komiksów dla dzieci, twórcą postaci żubra Pompika i ryjówki Dobrzyka.
Autorzy: Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
Tytuł: "Nieumarły Las"
Liczba stron:
Oprawa: twarda
2 komentarze:

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)