czwartek, 3 listopada 2016

Żanna Słoniowska zdobyła Nagrodę Conrada

Współautor: Lucas

30 października, podczas uroczystej Gali, wręczono Nagrodę Conrada za najlepszy debiut literacki 2015 roku. Nagroda Conrada powstała w zeszłym roku w ramach Festiwalu Conrada.

Galę poprowadził Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.


Geza Röhrig, węgierski pisarz, poeta i aktor, wygłosił wykład mistrzowski.


Frédéric de Touchet, konsul generalny w Krakowie oraz dyrektor Instytutu Francuskiego opowiedział o nagrodzie "Lista Goncourtów: polski wybór". Nagrodę zdobył Gaël Faye za powieść "Petis pays".


Conrad Bruch, ambasador Wielkiego Księstwa Luksemburga ogłosił laureatkę kolejnej nagrody, która w tym roku pojawiła się po raz pierwszy.


Nagrodę dla najlepszego translatora otrzymała Anna Butrym, tłumaczka języka węgierskiego. - Chciałam podziękować pomysłodawcom i fundatorom, którzy pomagają tłumaczom w walce o widoczność. To jest wyjątkowy przykład tego, jak można pięknie potraktować tłumaczy - powiedziała laureatka.


Kolejna nagroda też pojawiła się po raz pierwszy. Najlepszym moderatorem został Piotr Sommer, redaktor naczelny "Literatury na Świecie". Werdykt ogłosił Tomasz Kopoczyński, konsul Wielkiego Księstwa Luksemburga w Sopocie.

Nagrodę Conrada za najlepszy debiut literacki 2015 roku zdobyła Żanna Słoniowska za powieść "Dom z witrażem".


- Każdy człowiek szuka bezpieczeństwa, ale pisanie tej książki było dla mnie osobiście wbrew zaspokajaniu tej ludzkiej, podstawowej potrzeby - przyznała laureatka. - Przez ponad pięć lat to była kwestia wiary. Pisałam tekst, na który nikt nie czekał, pisałam w rodzinnym języku, rzuciłam nawet pracę. Ale światy, które odkryłam w zamian przerosły moje najśmielsze oczekiwania - dodała.


Dostaliśmy zaproszenie na Galę Nagrody Conrada:


Nie mogliśmy sobie odmówić zrobienia zdjęć na ściance ;)Oraz na podświetlanych schodach ;)
Całą naszą fotorelację możecie obejrzeć tutaj.


2 komentarze:

  1. Otrzymać Nagrodę Conrada, to nie lada wyróżnienie.Muszę zatem koniecznie przeczytać "Dom z witrażem".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda :) Też jestem ciekawa tej powieści ;)

      Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)