środa, 21 czerwca 2017

"Myśli na wskroś przeczesane" - miniatury poetyckie t. II

"Myśli na wskroś przeczesane" są zbiorem około 190 miniatur poetyckich Izabelli Degen. Wiersze są różnorodne, dotyczą m.in. życia i śmierci oraz miłości.

Jak już wspominałam, lubię zabawy słowne i aforyzmy. Mistrzem w tej dziedzinie był Stanisław Jerzy Lec. Podczas Warszawskich Targów Książki otrzymałam zbiór miniatur poetyckich od Izabelli Degen, autorki na portalu Wiadomości24.pl, która mieszka na stałe w Niemczech.

"Myśli na wskroś przeczesane" t. II są zbiorem około 190 miniatur poetyckich. Wiersze zostały napisane w programie gry komputerowej "Walls" i opublikowane na portalu poetyckim "e-Multipoetry". Co więcej, ponad 40 miniatur pochodzących z tego zbioru zostało wyświetlonych na krakowskich murach w latach 2011-2014.

Tytuł zbioru "Myśli na wskroś przeczesane" nawiązuje do "Myśli nieuczesanych" Stanisława Jerzego Leca. Autorce wyszła zabawna gra słów, a jednocześnie nawiązanie do mistrza aforyzmów.

Napisanie takiego wiersza tylko z pozoru jest proste. Musi mieć 5 wersów, a w każdym z nich może mieć maksymalnie 30 znaków. Trzeba więc skondensować swoje myśli na dany temat (najlepiej, aby miały w sobie jakieś przesłanie). Wiersze Izabelli Degen poruszają tematy życia i śmierci oraz miłości.

Bardzo spodobał mi się wiersz o samotności:

samotność zasiadła
przy pustym stole
samotna w soli łez
cisza uderzyła w dzwon
znieruchomiały płomienie świec


Niezwykle zabawny okazał się poniższy wiersz, którego puenta skłania do refleksji:

kiedy masz do życia żale
rzuć o ścianę kryształem
posypie się z odgłosem
tylko nie chodź boso
bo okruchy słów bolą


Inny wiersz, dotyczący życia, z ciekawym porównaniem:

życie jest jak klocki Lego
możesz składać i burzyć
od nowa
z rozsypanych zbudować
kruche szczęście


Zbiór czyta się szybko, gdyż zawiera z pozoru zabawne, krótkie wierszyki. Jednak zostają one w pamięci na dłużej. Miniatury te mają drugie dno, zmuszają do pomyślenia na życiem.

Drugi tom miał nieco lepszą korektę, choć znalazłam w nim kilka literówek. Niemniej jednak polecam tę książkę miłośnikom aforyzmów i miniatur poetyckich, które mają coś do przekazania.

Warto wspomnieć, że "Wiersze na murach" są projektem krakowskiego poety Michała Zabłockiego. W ramach projektu od 2010 roku wiersze użytkowników portalu są wyświetlane na fasadzie krakowskiej kamienicy przy ul. Brackiej.

Izabella Degen jest malarką, pisarką, poetką i dziennikarką. W 1991 roku zadebiutowała opowiadaniem "Cudzoziemski mąż". Na swoim koncie ma także dziennik "Wygrać siebie". Od 1987 roku mieszka na stałe poza granicami Polski. Najpierw przebywała w Hiszpanii, teraz w Niemczech.
Autor: Izabella Degen
Tytuł: "Myśli na wskroś przeczesane. Miniatury poetyckie", t. 2
Ilość stron: 82
Oprawa: miękka
Wydawnictwo: e-bookowo.pl
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)