piątek, 8 lutego 2019

"Książkożercy. Super Marian nad jeziorem" - niezwykła seria dla dzieci

"Książkożercy. Super Marian nad jeziorem" Barbary Wicher do książeczka należąca do serii dla dzieci pomagającej w nauce i doskonaleniu czytania. To poziom A - dla Książkogryzaków.

Co zrobić, by nauka czytania nie była dla dziecka męczarnią w składanie literek, tylko prawdziwą przyjemnością? I by w przyszłości pokochało czytanie do tego stopnia, by stało się Książkożercą? Rozwiązanie jest proste, odpowiednio dobrana książka - do jego umiejętności, poziomu czytania, a jednocześnie interesująca. Taka właśnie jest seria "Książkożercy". Naukę czytania najlepiej rozpocząć od poziomu A, czyli książeczki "Super Marian nad jeziorem" Barbary Wicher.

Głównym bohaterem jest Jacek. Chłopiec dostał na urodziny wymarzoną konsolę, na której jest gra o Super Marianie. Od tej pory się z nią nie rozstaje. Zabiera ją nawet na rodzinną wycieczkę nad jezioro. Podczas gdy on gra, jego brat Bartek pływa. Co z tego wyniknie?

"Super Marian nad jeziorem" to lektury dla Książkogryzaków, czyli dzieci dopiero zaczynających przygodę z czytaniem. Zawiera krótką historyjkę dostosowaną do pierwszych prób samodzielnego czytania. Dla ułatwienia słowa są proste, z jak najmniejszą liczbą liter ze znakami diakrytycznymi oraz dwuznaków. Dziecko na każdej stronie ma zazwyczaj do przeczytania jedno zdanie, choć zdarzają się wyjątki. Przeważają zdania pojedyncze, które nie są skomplikowane.

Historia jest ciekawa i humorystyczna, choć nieco przewidywalna. Ma przesłanie, jednak nie zdradzę jakie - najlepiej odkryć je samodzielnie. Na końcu zamieszczono zestaw pytań, które mają sprawdzić, ile dziecko zapamiętało z lektury oraz czy czytało ze zrozumieniem. Ale to nie wszystko - są jeszcze naklejki obrazujące akcję. Warto wspomnieć także o kolorowych ilustracjach Edyty Karaban, przedstawiających bohaterów i ułatwiających zrozumienie lektury. Polecam tę książkę dzieciom w wieku 6-8 lat.

"Książkożercy" to trzypoziomowa seria książeczek dla dzieci, która może być wsparciem w twórczej nauce czytania. Pomaga małym czytelnikom wejść do świata lektur, początkowo składanych z literek, potem słów, a na końcu zdań. A to wszystko odbywa się zgodnie z poziomem zaawansowania - A, B lub C. Rodzic musi zdecydować, na jakim poziomie jest jego dziecko. Czy to Książkogryzak, Książkołasuch, czy może Książkożerca. Warto wspomnieć, że cała seria została przygotowana pod czujnym okiem metodyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Joanny Dobkowskiej.

W serii "Książkożercy" ukazały się także: "Akcja Jogi" (poziom B), "Bomberka" (poziom C). W przygotowaniu są również "Kolega z okna" (poziom A), "Akcja Potop", "Najwierniejszy przyjaciel" (poziom C).

Barbara Wicher (ur. 1970) jest polską pisarką i tłumaczką języka francuskiego. A z wykształcenia nauczycielką. Specjalizuje się w książkach dla dzieci. Na swoim koncie ma m.in. trylogię fantastyczno-przygodową o małym chłopcu Tybaldzie oraz "Akcję Puplet".
Autor: Barbara Wicher
Tytuły: "Super Marian nad jeziorem"
Liczba stron: 24
Oprawa: miękka2 komentarze:

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)