wtorek, 12 lutego 2019

"Książkożercy. Bomberka" - niezwykła seria dla dzieci

"Książkożercy. Bomberka" Grażyny Nowak-Balcer to książeczka należąca do serii dla dzieci pomagającej w nauce i doskonaleniu czytania.

Rozpalanie miłości do czytania w dzieciach to marzenie większości rodziców, zwłaszcza moli książkowych. Jak sprawić, czy pokochały książki i by lektury sprawiały im przyjemność, a nie były udręką? Może w tym pomóc odpowiednio dobrana książka - do jego umiejętności, poziomu czytania, a jednocześnie interesująca. Taka właśnie jest seria "Książkożercy". Dla zaawansowanych dzieci w sztuce czytania najlepiej wybrać poziom C, czyli książeczkę "Bomberka" Grażyny Nowak-Balcer.

Głównymi bohaterami są Zuza i Filip, zgodne rodzeństwo, które może na siebie liczyć. Zuza zazdrości bratu możliwości wychodzenia samemu na podwórko, by spotkać się z kolegami, i... kurtki bomberki. Niestety, brat nie chce jej nikomu pożyczać, nawet jej. Czy dziewczynce uda się choć raz założyć wymarzoną kurtkę?

"Bomberka" to lektura dla najbardziej zaawansowanych w sztuce czytania, czyli na Książkożerców. Książka została podzielona na rozdziały, tekstu jest dużo w porównaniu z poprzednimi poziomami. Słowa składają się z wszystkich wieloznaków oraz liter ze znakami diakrytycznymi. Dzieci mogą zmierzyć się z dłuższymi zdaniami złożonymi oraz trudnymi ortograficznie wyrazami. Dla ułatwienia zamieszczono słowniczek trudniejszych wyrazów, m.in. bomberka, uwijanie się jak w ukropie.

Lektura jest ciekawa, nawet dla dorosłego, są w niej elementy zaskoczenia. Fabuła jest bardziej rozwinięta niż na poprzednich poziomach. W dodatku książka niesie ze sobą przesłanie, którego nie zdradzę - najlepiej odkryć je samemu. Na końcu zamieszczono zestaw pytań, które mają sprawdzić, ile dziecko zapamiętało z lektury oraz czy czytało ze zrozumieniem. Ale to nie wszystko - są jeszcze naklejki obrazujące akcję. Warto również wspomnieć o kolorowych ilustracjach Anny Simeone, przedstawiających bohaterów i ułatwiających zrozumienie lektury. Polecam tę książkę dzieciom w wieku 11-12 lat.

"Książkożercy" to trzypoziomowa seria książeczek dla dzieci, która może być wsparciem w twórczej nauce czytania. Pomaga małym czytelnikom wejść do świata lektur, początkowo składanych z literek, potem słów, a na końcu zdań. A to wszystko odbywa się zgodnie z poziomem zaawansowania - A, B lub C. Rodzic musi zdecydować, na jakim poziomie jest jego dziecko. Czy to Książkogryzak, Książkołasuch, czy może Książkożerca. Warto wspomnieć, że cała seria została przygotowana pod czujnym okiem metodyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Joanny Dobkowskiej.

W serii "Książkożercy" ukazały się także: "Super Marian nad jeziorem" (poziom A), "Akcja Jogi" (poziom B). W przygotowaniu są również "Kolega z okna" (poziom A), "Akcja Potop", "Najwierniejszy przyjaciel" (poziom C).

Grażyna Nowak-Balcer jest pisarką, specjalizującą się w książkach dla dzieci. Na swoim koncie m.in. "Płaszczyk biedronki", "Wilcza kołysanka", "Latawce, dmuchawce". Wielbicielka muzyki, przyrody i rowerowych wypadów za miasto..


Autor: Grażyna Nowak-Balcer
Tytuły: "Bomberka"
Liczba stron: 48
Oprawa: miękka4 komentarze:

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)