sobota, 22 grudnia 2018

"Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt" - książka dla dzieci

"Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt" Emilii Dziubak to wyjątkowa książka dla dzieci, która łączy w sobie opowieść o przyjaźni z ciekawostkami z życia roślin i zwierząt.

Każdy potrzebuje mieć kogoś bliskiego, rodzinę i przyjaciół. Okazuje się, że przyjaźnie zdarzają się nie tylko w świecie ludzi, lecz także w świecie roślin i zwierząt. Przekonać podczas czytania książki dla dzieci Emilii Dziubak poświęconej tej tematyce.

Głównym bohaterem jest kot Homer, który odczuwa brak prawdziwego przyjaciela. Czara goryczy przelewa się, gdy pewnego dnia odkrywa, że ktoś spał w jego posłanku, zjadł jego pożywienie, a w kuweta była pełna. Nigdzie nie było dla mnie miejsca. Nie mogłem sobie pozwolić na lekceważenie i zniewagi. Postanowiłem natychmiast opuścić ten dom i wyruszyć w świat w poszukiwaniu przyjaciela.

Jednak najpierw musi zastanowić się nad tym, czego oczekuje, co dla niego jest najważniejsze w przyjaźni. Wzajemna opieka i troska, pełne oddanie i bezinteresowność czy wierność. Analizuje, czy przyjaźń w jedną stronę mu wystarczy.

Podczas podróży pozna niesamowite pary przyjaciół. Wśród nich są przyjaciele opiekunowie, którzy gwarantują poczucie bezpieczeństwa (np. błazenek i ukwiał); przyjaciele na dobre i na złe, którzy nie mogą bez siebie żyć (np. storczyk i grzyb); nieświadomi przyjaciele, którzy nie wiedzą, że pomagają (np. różanka i rekin); idealni przyjaciele, którzy są dla siebie stworzeni (np. kapucynka i figowiec pospolity); przyjaciele z pracy, którzy świetnie się dogadują (np. wilk i kruk); fałszywi przyjaciele, którzy oszukują innych (np. kukułka i trzcinniczek); przyjaciele od święta, którzy pojawiają się tylko wtedy, gdy są potrzebni (hiena i lew); zakochani przyjaciele (np. klacz i osioł); przyjaciele z sąsiedztwa (np. bocian i wróbel). Czy znajdzie bratnią duszę?

Fot materiały prasowe

"Niezwykłe przyjaźnie w świecie roślin i zwierząt" to wyjątkowa książka dla dzieci. Emilia Dziubak w pomysłowy sposób połączyła opowieść o przyjaźni z ciekawostkami z życia roślin i zwierząt. Autorka nie poprzestała na napisaniu opowieści o kocie Homerze i jego poszukiwaniach, wykonała również fantastyczne rysunki fauny i flory, by dzieci wiedziały, o czym jest mowa.

Najbardziej zainteresowali mnie zakochani przyjaciele, czyli oryginalne połączenie gatunków. O takim parowaniu nawet nie słyszałam. Niedźwiedź polarny + grizli = grolar; głuszec + cietrzew = skrzekot; jak + bydło domowe = dzo; żbik + kot domowy = kot z cechami obojga rodziców.

O niektórych przyjaźniach słyszałam, np. koźlarz babka i brzoza (koźlarz babka rośnie najczęściej pod sosną), czapla złotawa i słoń (czapla żywi się owadami wypłoszonymi przez słonia), wiewiórka i orzechy (wiewiórka żywi się orzechami, jednak niektóre z nich zakopuje pod ziemią, dzięki czemu powstają nowe rośliny), bąkojad i nosorożec (bąkojad żywi się owadami, które atakują nosorożca).

Fot materiały prasowe


Inne były dla mnie nowością, np. niala grzywiasta i pawian (pawiany w sytuacji zagrożenia ostrzegają swoje stado dźwiękami, które pomagają także nialom), nektarnik złocisty i lwie ucho (ptak ma wygięty dziób, dzięki któremu spija nektar i zapyla kwiat).

Autorka na koniec przygotowała test "Jakim przyjacielem jesteś"? Należy odpowiedzieć na krótkie pytania, a wyniki mogą być zaskakujące. Okazuje się bowiem, że można być przyjacielem: Homerem, krewetką, mrówką, fasolą, trzmielem lub lwem. Można także rozwiązać zagadkę - labirynt.

Książkę czyta się szybko, gdyż jest napisana prostym językiem. Wszystko jest dobrze wyjaśnione, tak by zrozumiały to dzieci. Jest to także ciekawa pozycja dla dorosłych, którzy będą się dobrze bawili podczas czytania swoim pociechom.

Jest to piękne, bogato ilustrowane wydanie, z grubymi kartonowymi kartami, które jest idealne dla dzieci w wieku 0-10 lat. Dlatego książkę tę polecam dzieciom, które nie potrafią jeszcze czytać, oraz tym, które stawiają w czytaniu swoje pierwsze kroki.

Autor: Emilia Dziubak
Tytuł: "Niezwykłe przyjaźnie. W świecie roślin i zwierząt"
Ilość stron: 28
Oprawa: twarda


4 komentarze:

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)