piątek, 29 października 2010

Azriel, Sługa Kości. Recenzja książki Anny Rice

Kim jest Azriel? I co go sprowadza do górskiej chaty, położonej na odludziu? Czego tam szuka? Tego dowiemy się z książki Anny Rice "Sługa kości".

Trudno jednoznacznie powiedzieć, kim jest Azriel - to duch, anioł i demon w jednej postaci. Uwielbia dobro, a gardzi złem. Zjawia się on pewnego wieczoru w górskiej chacie, położonej na odludziu i prosi obecnego tam Jonathana, by był świadkiem i kronikarzem jego historii. Początek przypomina "Wywiad z wampirem", w obu przypadkach nieśmiertelny bohater zjawia się u kogoś w domu i chce zwierzyć mu się ze swojego życia oraz z tego, jak stał się tym, kim jest obecnie. I ich historie zostają dokładnie spisane.

Losy Azriela, zarówno jako człowieka, jak i późniejszego ducha, są bardzo zawiłe. Za życia był Hebrajczykiem urodzonym Babilonie i pochodził z bogatej rodziny. Nie pamięta Jeruzalem, ponieważ w dzieciństwie jego matkę wywiózł do swego kraju władca Nabuchodonozor. Azriel żył według tamtejszych obyczajów, według których każdy miał własnego boga. On wybrał sobie Marduka, do którego się modlił i któremu składał ofiary. Z czasem bożek ten zaczął mu odpowiadać. I przyjaźń ta, jeśli ich relacje można tak nazwać, stała się przyczyną jego zguby...

Azriel miał umrzeć za lud izraelski, by jego rodacy mogli powrócić do ojczyzny. Jednak pod wpływem zdrady ginie w potwornych męczarniach i zostaje uwięziony na ziemi jako duch. Zmienia się w Sługę Kości i musi służyć swoim panom. Początkowo jest zagubiony, pełen żalu i wszechogarniającego gniewu z powodu losu, który go spotkał. Szczególnie, że zdradził go własny ojciec. Jedyne czego pragnie, to zemsty. Jednak za sprawą Zurvana, swojego pierwszego pana i nauczyciela zarazem, zaczyna poznawać swoje możliwości i oswajać się ze swoją siłą. Postanawia wykorzystać swój dar w walce ze złem. I to właśnie czyni przez stulecia... Ostateczna próba sił dokonuje się w naszych czasach, wśród nowojorskich wieżowców.

"Sługa kości" to kolejna książka Anny Rice, która nie przynależy do żadnej serii. Autorka przeprowadza nas przez czas i przestrzeń. Powieść obejmuje czasy od starożytnego Babilonu za panowania Nabuchodonozora i Cyrusa, króla Persji, poprzez epidemię dżumy w Strasburgu, aż po współczesną Amerykę. Dzieje te stanowią tylko tło historii opowiadanej przez Azriela. Jest to powieść pełna pasji i rozmachu, a opisy miejsc są niezwykle realistyczne. Przez co książka staje się bardziej autentyczna, mamy wrażenie, jakby wszystko wydarzyło się naprawdę.

Książkę czyta się z niezwykłą lekkością, mimo że "naszpikowana" jest wątkami historycznymi. Narracja prowadzona jest w pierwszej osobie. Jonathan opisuje świat widziany oczami Azriela, przez co odnosi się wrażenie, jakby się tam było razem z nimi. Powieść skłania do refleksji nad odwieczną walką dobra ze złem. Czytelnik zastanawia się, kto ją zwycięży. Stanowi zarazem stadium ludzkiej natury. Anna Rice pokazuje, że mimo zmieniających się czasów, na świecie nadal panuje zło, przejawiające się w zdradzie i okrucieństwie.

Anne Rice (ur. 1941) jest amerykańską pisarką rozpoznawalną w wielu krajach. Pisała również pod pseudonimami: Anne Rampling oraz A. N. Roquelaure. Specjalizuje się w horrorach, powieściach erotycznych i utworach o tematyce historycznej. W Polsce znana jest z bestsellerowych serii "Kroniki wampirów", z których najpopularniejsza to "Wywiad z wampirem", "Nowe opowieści o wampirach" czy "Opowieści o czarownicach z rodu Mayfair".


Autor: Anne Rice
Tytuł: "Sługa kości"
Ilość stron: 432
Oprawa: miękka

Książka przeczytana w ramach wyzwań:

Czytam Anne Rice
Historia z trupem

4 komentarze:

 1. Brzmi wspaniale, ja mam inne wydanie na półce - tandetna okładka z prószyński i spółka, a ta Twoja z Rebisa jest świetna!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Taką otrzymałam do recenzji. Nawet nie wiedziałam, że wydał ją tez Prószyński i S-ka ;) Z perspektywy czasu, bardziej podobał mi się "Dar wilka".

   Usuń
  2. Sługa kości przede mną, Dar wilka też :P Ciekawe jak wypadną obie w moich oczach? :DD

   Usuń
  3. Też jestem tego ciekawa i czekam na recenzje :)

   Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)