środa, 17 lutego 2010

"Interwencja" Robina Cooka

Czy odkrycie ossuarium sprzed dwóch tysięcy lat może zaważyć na postrzeganiu świata i zburzyć panujący w nim porządek? Tego dowiemy się po przeczytaniu najnowszej książki Robina Cooka.

Ukazała się kolejna książka Robina Cooka, uznanego za mistrza thrillera medycznego. Tym razem poznajemy przyjaciół z przeszłości Jacka Stapletona, jednego z anatomopatologów Inspektoratu Medycyny Sądowej. Ich pojawienie się po 30-letniej przerwie nie wróży nic dobrego. Jednym z nich jest Shawn - archeolog, drugim James - arcybiskup stanu Nowy Jork. Pierwszy dokonuje niezwykłego odkrycia, które może zaważyć na wierze chrześcijańskiej, zaś drugi próbuje mu w tym przeszkodzić. I obaj proszą Jacka o pomoc.

W książce tej przeplatają się w dwa wątki religijny i medyczny. Cook poruszył niezwykle kontrowersyjny temat, jakim jest odkrycie ossuarium sprzed dwóch tysięcy lat, które może wstrząsnąć chrześcijańskim światem. Konsekwencje, jakie może przynieść są niewyobrażalne. Drugim ważnym tematem jest medycyna alternatywna, która, jak się okazuje, zamiast pomóc pacjentowi może mu jedynie zaszkodzić. Jack postanawia z początku walczyć z tymi praktykami, jednak wkrótce jego głowę zaprząta inny - poważniejszy problem.

Książka pod koniec zostaje zdominowana przez wątek religijny, przez co miłośnicy thrillera medycznego mogą poczuć się lekko zawiedzeni. Cook rekompensuje ten mały mankament, zaskakującym zakończeniem. Książka trzyma w napięciu do ostatniej strony i czytelnik zastanawia się, czy owo odkrycie wyjdzie na jaw i zburzy panujący w świecie porządek. Nic więcej nie napiszę, bo zepsułabym zabawę czytającym.

Na marginesie dodam, że "Interwencja" jest kolejną książką z cyklu o parze patomorfologów - Laurie Montgomery i Jacku Stapletonie. Na cykl składają się: "Oślepienie", "Zaraza", "Chromosom 6", "Nosiciel", "Marker", "Kryzys", "Czynnik krytyczny", "Ciało obce" i "Interwencja". Jak w poprzednich powieściach z serii, również w tej nie zabraknie opisów sekcji zwłok. Warto o tym pamiętać, jeśli ktoś jest wrażliwy. Najlepiej wtedy omijać te strony i przejść do innego wątku. Cook jak zwykle opisuje wszystko z detalami i robi to niezwykle realistycznie. Nic dziwnego, jest z zawodu lekarzem, a pisanie to jego pasja.


Więcej o tym niezwykłym pisarzu w moim artykule.
Autor: Robin Cook
Tytuł: "Interwencja"
Ilość stron: 408
Oprawa: miękkaKsiążka zgłoszona do wyzwania Historia z trupem


2 komentarze:

  1. Swego czasu przeczytałam chyba wszystkie książki Robina Cooka. To właśnie On sprawił, że stałam się "fanką" thillerów medycznych :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie jeszcze kilka zostało do przeczytania. Ale to dzięki niemu thriller medyczny to mój ulubiony gatunek :)

      Usuń

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)