sobota, 20 stycznia 2018

"Dlaczego ziewamy?" - odpowiedzi na dziecięce pytania

"Dlaczego ziewamy?" Doroty Sumińskiej to książka dla dzieci poruszająca zagadnienia, o które pytają lub mogą zapytać dzieci swoich rodziców i krewnych.

Dzieci lubią zadawać pytania. Często są one niespodziewane i trudne. W stylu: skąd? kto? co to? czy? dlaczego? po co? Niejednokrotnie dorosły ma problem, by na nie odpowiedzieć. Ale od czego są książki, w których można znaleźć odpowiedzi na dziecięce pytania? Jedną z nich napisała Dorota Sumińska, która potrafi zaspokoić dziecięcą ciekawość.

"Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi" to książka zawierająca odpowiedzi na pytania dotyczące ludzi i organizmu człowieka. Pytania są zaskakujące, czasami nawet kłopotliwe.

W książce padają zarówno pytania bardzo poważne (skąd się wzięli ludzie? jak rodzi się człowiek? dlaczego ludzie się modlą?), jak i zabawne (co to jest choroba morska? skąd bierze się czkawka? skąd wziął się pępek?). Najbardziej rozbawiły mnie pytania: Jak to jest z tą trąbką w uchu? I dlaczego nie trąbi? Oraz dlaczego kupa śmierdzi?

Fot. Wiki

Dorota Sumińska swoje odpowiedzi wzbogaciła faktami naukowymi i zabawnymi anegdotami. Dzięki niej dzieci oraz ich rodzice mogą uczestniczyć w porywających lekcjach biologii i przyrody. Jest to dużo ciekawsze niż zajęcia w szkole. Trzeba przyznać, że niektóre pytania dzieci są podchwytliwe, jednak autorka potrafi sobie z nimi poradzić w błyskotliwy sposób.

Książkę czyta się szybko, ponieważ została napisana przystępnym i pełnym humoru językiem. Walorem lektury są duże litery, które ułatwią czytanie dzieciom oraz ilustracje Joanny Żero, przedstawiające dzieci, zwierzęta i fascynujący świat wokół.

Fot. Wiki

Polecam tę książkę dzieciom rządnym wiedzy oraz dorosłym, którzy chcą nauczyć swoje pociechy miłości i szacunku do przyrody.

Warto wspomnieć, że książka jest trzecią częścią serii "Dlaczego". Poprzednie to: "Dlaczego oczy kota świecą w nocy? I inne sekrety świata zwierząt", "Dlaczego hipopotam jest gruby? Sekrety nie tylko świata zwierząt".

Dorota Sumińska (ur. 1957) jest pisarką, podróżniczką, weterynarzem i psychologiem zwierzęcym. Prowadzi popularne programy radiowe i telewizyjne. Na swoim koncie ma serię "Dlaczego" oraz serię o jeżu Jerzym ("Wierzę w jeże", "Jak jeż Jerzy został tatą"). Pisze też książki dla dorosłych, np. "Balią przez Amazonkę".

Autor: Dorota Sumińska
Tytuł: "Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi"
Liczba stron: 128
Oprawa: twardaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Po przeczytaniu wpisu zostaw swój ślad (najlepiej bez adresu swojego bloga!). Dziękujemy za każdy komentarz :)